Rooma Administratiivkohtu otsus – Itaalia valitsus peab teavitama rahvast mobiiltelefonide terviseriskidest

15.jaanuaril 2019 a-l kohustas Rooma Administratiivkohus Itaalia valitsust korraldama teavituskampaaniaid mobiiltelefoniga seonduvatest terviseriskidest.

Kohtu otsuses on kirjas: „…seepärast tuleb panna keskkonnaministeeriumi, tervishoiuministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumi kohustuseks vastavalt nende pädevusvaldkonnale, Seaduse n. 36/2001 sätete kohaldamiseks, viia läbi kogu elanikkonnale suunatud teavituskampaaniaid kaasaskantavate telefonide (mobiiltelefonide ja juhtmeta telefonide) õigete kasutusviiside kohta ning tervise- ja keskkonnariskide kohta, mis eelmainitud seadmete mittekorrektsest kasutamisest järgnevad.”

Itaalia valitsus kaitses kohtus oma seisukohta „üldse mitte mingit teavituskampaaniat”, väites, et teadus on selles küsimuses ebaselge ning et vastav teave on saadaval mobiiltelefoni kasutusjuhendites. Itaalia valitsuse sellekohased väited lükati kohtus ümber; need ei veenud kohtunikke, sest muidu poleks kohustatut valitsust suunama infokampaaniaid tervele 60M kodanikule.

Päev pärast kohtuotsuse avaldamist, teatas Itaalia valitsus, et ei kaeba otsust edasi. Ühises pressiteates teatavad kolm eelmainitud ministeeriumi, et on vaja tõsta üldsuse teadlikkust mobiiltelefonide turvalisest kasutamisest.

Kohtus oli Itaalia riigiga vastamisi kodanikeühendus APPLE (eesti k.
Elektrosmogi ennetamise ja selle vastu võitlemise ühing).
Stefano Bertone, kes esindas kodanikeühendust ütles et praegu on mobiiltelefoni kasutusjuhendites tervise- ja ohutusalane teave ära peidetud; kui inimesed oleksid sellest piisavalt teadlikud, oleks kohus valitsusega nõus, et piisav teave on juba olemas.

VIITED
16.01.19 Kodanikeühenduse APPLE pressiteade
15.01.19 Itaalia Administratiivkohtu otsus

Rubriigid: elektromagnetväljad. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga