Elektromagnetväljade direktiiv – “kauatehtud kaunikene”

Selle ajaveebi autor Tarmo Koppel osales ettekandega 7-8.detsembril Krakowis toimunud eurodirektiivi “Elektromagnetväljad töökohtadel” nõupidamisel.

Osalejad erinevatest liikmesriikidest esitasid ülevaate olukorrast oma riigis. Vastust otsiti küsimustele: 1) Kas töötajate poolt on tõstatatud diskussiooni elektromagnetväljade osas, 2) kas elektromagnetväljade küsimustega ettevõtetes, ametiühingutes tegeletakse, 3) mil moel direktiivi täiendada.

Nõupidamise eesmärk oli tutvuda erinevate huvigruppide seisukohtadega, otsida lahendusi direktiivi täiustamiseks ning arutleda millist strateegiat valida direktiivi elluviimiseks. Tõdeti, et tööandjate ja töötajate tähelepanu elektromagnetväljadele, kui töökeskkonna stressorile on riigiti väga erinev. Leiti, et rõhku tuleb panna töötajate koolitusele, sest elektromagnetväljade tekkekohti ja -printsiipe tundes on enamikel juhtudel võimalik eksposiotsiooni vähendada drastiliselt. Tõdeti ka, et elektromagnetväljade mõjude teaduslikus arusaamas on mitmeid lünki, millele tuleb tulevaste uurimuste kaudu vastusi otsida.

Direktiivi jõustumist lükati aga nädalapäevad varem taaskord edasi. Eriarvamused esinevad peamiselt teemadel: 1) millistele valdkondadele teha erisusi (praeguseks on leitud, et erisusi ehk piirmääradest tugevamaid välju lubatakse vaid MRT-seadmetele) ning 2) millised on turvalised elektromagnetväljade piirmäärad.

Seminari korraldas ja rahastas ETUI (European Trade Union Institute) Euroopa Komisjoni initsiatiivil. Üritusel osalesid mitmed Euroopa teadlased elektromagnetväljade ohutuse alal, samuti ametiühingute esindajad ning MRT(magnetresonantstomograafia)-ühingute esindajad.

Rubriigid: elektromagnetväljad. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga