“Muusikalised lained” maa magnetväljas

Sügisel, 18.novembril 2018 Maad tabanud päikesetuulel oli eripärane mõju meie planeedile – magnetväljas tekkisid “muusikalised lained”, mis jätkusid mitu tundi. Tegemist ei olnud akustiliste lainetega, mida kõrvaga kuulda võinuks, vaid magnetiliste lainetega, mille ühe võnke kestuseks 15 sekundit.

Päikesetuul mõjubki enamasti Maa magnetväljale selliselt – kui see Maad tabab, hakkab magnetväli nö lopendama. Tugevamad magnetvälja jõujoonte kõikumised on meile teada magnettormidena. Sellised võnked magnetväljas on aga kaootilised ning ilma erilise rütmita.

Seekordne sündmus oli eripärane aga sellepoolest, magnetväli võnkus siinuselises rütmis ning oli amplituudilt ja sageduselt väga stabiilne. Magnetvälja perioodilised võnkumised on teadusele tuttavad ning nende jaoks on välja töötatud ka klassifikatsioon – 18.novembril oli tegemist Pc3-võngetega, st. ühe võnke kestus oli 15-45 sekundit.

Arvestades Maa magnetvälja toimet inimese enesetundele, sh ka kognitiivsetele protsessidele, on loogiline järeldada, et tugevamad võnkumised Maa magnetväljas avaldavad mõju ka meeleolule, käitumisele, töövõimele jm teadvuse funktsioonidele.

Joonisel on näidatud 18.novembri 2018 Maa magnetvälja siinuseline võnkumine, nagu mõõdetud Norras Lofoteni saartel asuvas magnetobservatooriumis.
Rubriigid: elektromagnetväljad, looduslikud väljad. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga